Historie Vily a Regenhartů

rodina1

Architektonická perla Jeseníku, Villa Regenhart, se pyšní téměř STODVACETILETOU letou tradicí. Nahlédněte do příběhu rodiny Regenhartů a Vily, která hrdě nese jejich jméno.

Město Jeseník (Freiwaldau) získalo v 19. století popularitu nejen díky léčebným metodám Vincence Priessnitze, praktikovaným ve zdejších lázních, ale též díky textilní výrobě, spjaté s firmou Regenhart & Raymann.

Tkalci rodu Regenhart

Jméno Regenhart je úzce spjato s textilní výrobou. Její počátky se datují do r. 1774, kdy Johann Jacob Regenhart začal v Perchtolsdorfu u Vídně obchodovat s kořením a lněným plátnem. U toho začal spolupracovat s tkalci plátna v Jeseníku. V r. 1799 se jesenický perníkář Josef Raymann rozhodl založit obchod se lněným plátnem. Poté se Adolf Raymann seznámil ve Vídni s bratry Jacobem a Aloisem Regenhartem a rozhodli se pro vzájemnou spolupráci.

Raymann založil firmu Raymann &Co. v Jeseníku a vzal si na starost výrobu lněných ubrusů a prostírání. Bratři Regenhartovi založili firmu Gebrüder Regenhart &Co., která s jesenickým textilem obchodovala ve Vídni. Tehdy se veškeré zboží dopravovalo koňským spřežením, cesta z Jeseníku do Vídně trvala v létě 8 – 10 dnů, v zimě ještě o něco déle, v závislosti na počasí.

Císařský dvůr i světové renomé

V roce 1845 získala společnost oprávnění dodávat lněné zboží na císařský dvůr. V témže roce pobýval u Raymannů v Jeseníku arcivévoda František Karel Habsursko – Lotrinský, otec budoucího císaře Františka Josefa I. Císaře samotného přivítali Raymannovi v Jeseníku v roce 1860. V té době ve zdejších lázních pobýval bavorský král Maxmilián II. V roce 1871 převzal vedení vídeňské firmy Regenhart &Co. Ernst Regenhart. Firma získala vynikající zvuk i v zahraničí, což potvrzuje úspěšná účast na světové výstavě ve Filadelfii v roce 1876. O třináct let později přešlo její vedení zcela do rukou rodiny Regenhartů. Na konci 19. století se jesenická společnost stala největším výrobcem lněného plátna v celém Slezsku.

O svých 2500 zaměstnanců firma poctivě pečovala, zřídila pro ně nemocniční pokladnu i penzijní pojištění, ze kterého poskytovala dávky v nemoci, ve stáří nebo invaliditě. Císařskému dvoru dodávali výrobky z jemného damašku, vždy dekorované erbem příslušné šlechtické rodiny. Jeden z takových vzácných damaškových ubrusů obdrželi dnešní majitelé Regenhartovy vily od potomků rodiny Regenhartů u příležitosti slavnostního otevření nové Villy Regenhart. Při své návštěvě si ho můžete prohlédnout ve veřejných prostorách hotelu.

ArchItektonický poklad v srdci Jeseníku

V r. 1898 se začala psát i historie Regenhartovy Vily. Ernst Regenhart se svou manželkou Louisou pověřili místního stavitele Alexandra Nitscheho, aby jim na úpatí Zlatého Chlumu postavil honosnou rezidenci dle návrhu vídeňských architektů Karla a Julia Mayrederových. Stavba byla dokončena v r. 1899 a rok na to k ní přibyl i zahradní domek. Obě stavby jsou provedeny v neobarokním stylu.

V přízemí hlavní stavby, označované jako Bergvilla, se nacházely salóny a provozní místnosti, v patře ložnice, pokoje pro hosty a koupelny. V asymetrickém průčelí budovy kombinovali architekti prvky středoevropského baroka i rokoka. Vnitřní monumentální dřevěné schodiště, kazetové stropy, dveře a další dřevěné prvky jsou inspirovány severskou neorenesancí kombinovanou s florálními secesními detaily.